Stezky

Stezka vojenským opevněním

V letech 1936–1938 vznikal v československém pohraničí systém opevnění na obranu země. Opevnění se skládalo z objektů lehkého opevnění, těžkého opevnění a z dělostřeleckých tvrzí. V oblasti horského areálu Kraličák se část tohoto opevnění dodnes nachází.
Naučná stezka vás provede po trase s 13 zastaveními, které přibližují meziválečné období a další vývoj atraktivním popisem a důležitými informacemi od důvodů výstavby opevnění, přes jeho vybavení, posádky a překážky až po alternativní historii, tedy jak by to všechno mohlo dopadnout, kdybychom se bývali bránili. Vyvrcholením celé naučné stezky jsou dva zrekonstruované a plně vybavené řopíky, ze kterých doslova dýchá dobová atmosféra. Přítomnost průvodce signalizuje vyvěšená státní vlajka na stožáru v jejich bezprostřední blízkosti. Vstupné je dobrovolné. Otevírací doba je o letních prázdninách denně od 9 h do 18 h. Mimo letní sezónu pouze za pěkného počasí o víkendech od 9 h do 17 h.

Mapa areálu

Pohádková stezka

Ze Štvanice do Stříbrnic krásnou vrstevnicovou vyhlídkovou stezkou, kde si vše užijete společně. Po celé její trase vás čekají nejen vyloženě pohádkové výhledy, koně, krávy a panenská příroda, ale také několik naučných zastavení, kde si můžete přečíst krátkou pohádku, zahrát interaktivní hru, zhoupnout se na houpačce nebo posvačit na lavičce a načerpat síly na další dobrodružství. Stezka je vhodná pro rodiny s kočárky a s malými dětmi, ale potkáte zde i ranní nebo večerní běžce. Vede vrstevnicí z lanovky na Štvanici pořád z kopce. Na rybníce Úžas můžete posedět anebo rovnou poležet u občerstvení a pokračovat pak dál.

Mapa areálu

Zelená stezka – turistická trasa

Zkratka směr Králický Sněžník